Leczenie nawrotów w uzależnieniu
LECZENIE NAWROTÓW W UZALEŻNIENIU
Osoba raz uzależniona, pozostaje uzależniona do końca życia, a więc znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia nawrotu choroby.
- Neurobiologiczne mechanizmy oraz przyczyny powstawania nawrotów (powrót objawów chorobowych głównie silne pragnienie przyjęcia substancji psychoaktywnej) nie są w pełni wyjaśniane. Niewątpliwie podstawową rolę odgrywają: pamięć, oddziaływania i bodźce środowiskowe oraz wybrane układy funkcjonalne mózgu, w tym układ nagrody
- Wybrane sygnały ostrzegawcze nawrotu:
- powrót do dawnych nawyków i zachowań,
- negatywne stany emocjonalne (np. frustracja, złość, depresja, nuda),
- negatywne doznania somatyczne ( potliwość, pojedyncze objawy zespołu odstawiennego, bezsenność),
-
gwałtowna potrzeba sprawdzenia „własnej kontroli" (np. „zapalę raz, tylko
jeden raz"). - konflikty interpersonalne (kłótnie, kolizje prawem),
- presja środowiskowa (np. przebywanie z dawnymi znajomymi którzy są nadal związani z „problemem"),
- pozytywne stany emocjonalne.
Zapobieganie występowaniu nawrotów jest poważnym problem leczniczym
Czy wiesz, że...?
W 2009 roku z terapii substytucyjnej w Polsce korzystało 1946 osób uzależnionych od opiatów.
Czy wiesz, że...?
Substytucja jest metodą leczenia osób uzależnionych od opiatów o potwierdzonej skuteczności z powodzeniem stosowaną w wielu krajach.
Czy wiesz, że...?
W Polsce jedynie 7% osób uzależnionych od opiatów jest objętych leczeniem substytucyjnym.
Czy wiesz, że...?
Terapia substytucyjna stanowi medyczną formę leczenia osób uzależnionych od opiatów przy zastosowaniu farmakologicznego środka zastępczego (substytutu) i ma na celu poprawę zdrowia i jakości życia pacjenta.
Czy wiesz, że...?
W 5 województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim i opolskim nie ma dostępu do leczenia substytucyjnego dla osób uzależnionych od opiatów.
Czy wiesz, że...?
Od kliku lat odnotowujemy stabilny trend w liczbie zgonów z powodu narkotyków. W 2007 roku zarejestrowano 214 bezpośrednich zgonów z powody zażycia narkotyków (więcej informacji dostępnych w Raporcie Krajowym 2009).
Czy wiesz, że...?
Polska należy do krajów Unii Europejskiej o najmniejszej dostępności leczenia substytucyjnego.
Czy wiesz, że...?
We wszystkich formach leczenia od kilku lat odnotowano zmniejszanie się liczby pacjentów uzależnionych od jednej substancji z jednoczesnym wzrostem liczby pacjentów mających problem z kilkoma substancjami psychoaktywnymi. Najczęstszymi połączeniami są: przetwory konopi indyjskich + alkohol; amfetamina + przetwory konopi indyjskich; opiaty + benzodiazepiny lub leki przeciwbólowe (np. tramal); opiaty + amfetamina.
Czy wiesz, że...?
Programy postrehabilitacyjne dla osób po ukończonej terapii, a także osób pozostających w trakcie leczenia substytucyjnego prowadzone są w hostelach, mieszkaniach readaptacyjnych, a także w placówkach ambulatoryjnych. Celem tych działań jest powrót osób uzależnionych do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie poprzez podjęcie pracy, uzupełnienie braków w edukacji oraz podjęcie ról społecznych. Obok działań terapeutycznych mających na celu zapobieganie nawrotom uzależnienia, prowadzone są kursy zawodowe czy też kursy doskonalenia umiejętności. Często w ramach realizowanych programów zatrudniani są pracownicy socjalni, których zadaniem jest wspieranie osób uzależnionych w załatwianiu formalności urzędowych.
Czy wiesz, że...?
W latach 2009-2010 w związku z przeciwdziałaniem rozszerzaniu się zjawiska używania tzw. dopalaczy, trzy razy nowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Łącznie zdelegalizowano w tym okresie 27 substancji oraz roślin o działaniu psychoaktywnym. Jest to największa liczba substancji zdelegalizowanych w tak krótkim czasie w historii prawa narkotykowego w Polsce i jedna z największych w Europie.
Czy wiesz, że...?
Od roku 1985, czyli momentu wprowadzenia rutynowego systemu nadzoru epidemiologicznego nad HIV/AIDS w Polsce, do końca 2009 roku zarejestrowano 12784 przypadki zakażeń HIV. Wśród nich 5750 (45%) stanowiły osoby używające narkotyków w iniekcjach, w tym 4309 (75%) mężczyzn oraz 1392 (24%) kobiety (w przypadku 49 zgłoszeń nie została podana płeć osoby).
Czy wiesz, że...?
W 2008 r. w Polsce funkcjonowało według szacunków ok. 40 sklepów z tzw. dopalaczami. W październiku 2010 r. przed akcją Inspekcji Sanitarnej funkcjonowało ponad 1300 sklepów. W wyniku akcji sklepy zostały zamknięte.
Czy wiesz, że...?
Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w 2008 roku zidentyfikowano w Europie 13 nowych substancji psychoaktywnych. W 2009 roku liczba ta zwiększyła się do 24. W roku 2010 zidentyfikowano 40 nowych substancji.